Vlastenectví

Kdo je vlastenec?
Vlastenec nebo také cizím slovem patriot je člověk hrdý na svou zemi. Vlastenectví se více šířilo hlavně v dobách, kdy měli lidé pocit, že jejich rodnou zemi, jazyk a kulturu něco nebo někdo ohrožuje (v Čechách se jednalo třeba o dobu národního obrození). Patriotismus však není tak vyhrocený jako nacionalismus. To, že je někdo vlastenec, neznamená, že nemůže mí úctu k jiným národům.

Co znamená vlastenectví?
Oddanost zemi, v níž se člověk narodil, vyrostl, žije v ní a je jeho domovem. Projevuje se silnou osobní náklonností k dané zemi a jejím symbolům a osobním ztotožněním s ní. Vlastenec usiluje o blaho své země, obětuje se pro ni a všemi dostupnými prostředky podporuje její všestranný rozvoj ve všech oborech lidského působení.

A co na to Wikipedie?
Patriotismus je společensko-politický postoj vycházející z emotivního kladného a podpůrného postoje jednotlivců či skupin k ‚otčině‘ (latinsky patria ← řecky patrida, πατρίδα). ‚Otčinou‘ (či ‚domovinou‘) může být oblast nebo město, obvykle se jí však míní národní stát nebo vlast, patriotismus pak lze ztotožňovat s českým výrazem vlastenectví.
Patriotismus na rozdíl šovinismu nevylučuje úctu k jiným zemím a národům.

Tolik tedy teorie, ale jak je to v praxi?

Na vlastenectví se prostě zvysoka kašle! Není v módě, vlastenci jsou divní… Co je v módě, tak to je obdiv ke všemu, co pochází ze Západu a opovrhování vším, co pochází z Východu. Národ se díky vymývání mozků pomocí mainstreamu začal škatulkovat na amerikofily a rusofily. Např. každý, kdo řekl, že tzv. jízda Dragounů je ukázkou síly (nikoliv armád NATO, ale pouze armády USA) a vůbec to nemá nic společného s tím, že jde o všelidový akt solidarity, byl označen za rusofila a příznivce Putina. Bez ohledu na to, že třeba tahle myšlenka toho člověka ani nenapadla. Prostě si myslí, že takové manévry mají jen jeden účel a to je ukázka síly a moci… A naopak, každý, kdo mával americkýma vlaječkama a nosil americkým vojákům koláče a pivo, tak byl z druhé strany označen za amerikofila a příznivce Obamy.

Blbost, tady nejde o Putina nebo Obamu. Spousta lidí, ještě žijících, poznala co tyhle demonstrace techniky, síly a vojska znamenají a nechtějí tyhle „jízdy“ ani ze strany USA, potažmo NATO a už vůbec ne ze strany Ruska. Myslí si, že takové přesuny vojsk (které ostatně probíhaly v ČR už několikrát, jen bez mediálního šílenství) by měly probíhat ne zrovna podobnou, provokativní formou. Měly by probíhat tak, jak je to normální. Bez davového a mediálního šílenství, pěkně po železnici, jak je zvykem.

Vlastenectví je postoj, symbol mého vyjádření lásky k vlasti. A tam nepatří ani Obama s celou USA a ani Putin se svým Ruskem. A vlastenectví u mladých? V drtivé většině neexistuje, ani neví, co to je, co pojem vlastenec znamená. Nejsou hrdi na svoji zemi (kromě hokejových mistrovství, což je trochu zvrácené!), nemilují svou zemi, svou vlast a mnozí jí dokonce opovrhují. Mrzí mě, když slyším mluvit mladé lidi: to je každé druhé slovo buď přímo anglické nebo počeštělý amerikanismus. Už neumí ani svoje myšlenky vyjádřit rodnou řečí, češtinou, která je nádherná, melodická a velice pružná, co se náhrady slova za slovo týče. A je to vidět samozřejmě i na písemném projevu – gramatika dostává na frak. Tihle lidé jsou s pravopisem hodně na štíru.  Tam, kde mohou (a měli by!) použít češtinu, tak cpou různé anglické fráze, obraty, slova a myslí si, jak jsou světoví a chytří.

Dále mě mrzí, když vidím to, co dávají komerční i veřejnoprávní média (televize, rádio, tisk) ve své programové nabídce. Ztratila se kultura, umění, krása a vše je nahrazeno různými realityšou, nekonečnými seriály bez ducha, bez děje a smyslu, záplavou komerčních filmů, které oslavují zločince, podvodníky a vrahy, jako idoly pro budoucí generaci. Vidím ty haldy časopisů s anglickými názvy, kde obsah tvoří z 50% inzerce něčeho, co člověk k životu vůbec nepotřebuje a zbytek jsou výmysly různých „životních stylů“, které jsou vycucané z prstu, hlavně, že je to nádherný byznys v oblbování oveček…

Nikdo nikoho nenutí, aby žil v zemi, kterou opovrhuje, kterou pomlouvá a nelíbí se mu tady – může jít za svým snem. Každý může jít tam, kde si myslí, že bude život pro něj lepší. Jestli to je pravda nebo lež, to pozná ten člověk osobně. Nikdo nemá náramky a ten, který tvrdí, že třeba v USA by se měl líp, tak toho se přímo ptám: „A proč už tam nejsi???“

Napsat komentář