Boj

Od svých 11 let praktikuji různá bojová umění. Začínal jsem se zápasem řeckořímským, ze kterého jsem přešel na judo a ve svých 15 letech pak na kontaktní karate. Nejprve klasika (v socialismu) styl Shotokan, ale díky knihám a dalším zdrojům jsem přešel na styl Goju-Rjú, který jsem trénoval tři roky v Žilině na Slovensku pod vedením Mistra Fr. Šebeje.

Na vojně (1987-1989) jsem trénoval individuálně… Ovšem tehdy jsem poznal specifický styl boje zvaný Jeet Kune Do. Byl to můj spolubojovník (z 1. letky) Zoltán Baráth, který mi půjčil knihu „A Kung Fu Királya – Bruce Lee és a Jeet Kune Do„, od autorů Leyrer Richard a Szabó Julianna o Mistrovi Bruce Lee – přeloženo: „Král Kung Fu – Bruce Lee a jeho Jeet Kune Do“. Zoltán tehdy dojížděl na lekce k prvnímu maďarskému žákovi JKD Szabó Juliannovi (linie Dan Inosanto), který právě tuto knihu napsal a vydal.  Ovšem pravdou je, že filmy s Brucem Lee – konkrétně Big Boss, Fist of Fury, Way of the Dragon a Enter the Dragon a celý seriál Green Hornet jsem shlédnul již v roce 1983, kdy k 10. výročí jeho úmrtí běžely na polské televizi, kterou jsme v příhraničí chytali. Obdivoval jsem ladnost a přitom úspornost pohybů BL… Od té doby se Jeet Kune Do stalo mým smyslem života, protože jsem tomu věřil a účinnost si ověřil.

Vrátil jsem se z vojny, byl revoluční rok 1989, a jediné, co mě tehdy zajímalo, bylo bojové umění, hlavně mě zajímala funkčnost. Začal jsem navštěvovat různé kluby (nově vznikající!) bojových umění a sportů. Zkusil jsem čínský Hung Gar a Wing Tsun, čínské Pa-Kua i Tai-Chi-Quan. Zkusil jsem i prosadit okinawské Karate v praxi – zde jsem se zklamal. Prostě chlap, nyní bychom řekli „pouliční rváč“, mě velice rychle „vyléčil“ z mých představ boje. Takže jsem si řekl, když to „sakra“ nefunguje, tak co funguje? A začal jsem hledat. Prošel jsem cestou Ninpó, Musado, Gung-Fu, Hapki-Dó a dalších stylů… Vzal jsem do ruky japonský meč a začal jsem dojíždět k Mistrovi meče Iljovi Házovi do Brna, který (ač jeho minulost byla velice kriminálně pestrá!) mi velice pečlivě vysvětlil jak funkce meče, názvosloví, tak i jednotlivé katy školy Katori-Shintó-Ryú. Absolvoval jsem nespočetně kurzů a seminářů z oblasti bojových umění, survivalu i speciální kurzy defenzivních jednotek armády a policie ČR… Chtěl jsem prostě znát co nejvíce z této oblasti a tyto moje vědomosti a znalosti mi nikdo nevezme, jsou ve mě a předávám je dál.

Díky mnoha (z různých důvodů nejmenovaným) Mistrům jsem se proklestil nakonec k Jeet Kune Do. A rozhodl jsem se, že to je to pravé bojové umění, které je vlastně pro všechny a bez zbytečných páskování, certifikátů, diplomů atd.

Moje snahy byly zprvu velice zesměšňovány lidmi, kteří měli možnost odjet do zahraničí a tam cvičit pod původními Mistry a kteří se pak vrátili do ČR a zde rozdávali rozumy a zakládali sítě škol. Tehdy to byli mí „nepřátelé“ a dnes, po tolika letech jsou to už „přátelé“, protože pochopili, že prostě to JKD do ČR dotáhnu a bude tu fungovat. Smáli se mi, kritizovali moje myšlenky, zesměšňovali mě… Nakonec uznali, že jsem to prostě dokázal. „DOVEZL“ jsem Jeet Kune Do do České republiky a jsem na to hrdý…

V roce 2006 jsem začínal z ničeho, založil jsem první klub a hledal nejbližšího Mistra, kterého jsem nakonec našel v ne příliš vzdáleném Berlíně, Sifu Franka Burczynskiho a jeho skvělého žáka Sifu Selima Bugura. Mistry, kteří jsou v linii Bruce Leeho a Dana Inosanta a dokonce v linii Larryho Hartsella, jednoho z původních žáků Bruce Lee, který přivedl BL na boj na zemi…

No, moje cesta pokračovala v duchu Jeet Kune Do a klub i pobočky v jiných městech prostě šlapaly. Myslím, že jsem vychoval dostatek odborníků na JKD, kteří dále pokračují v certifikaci pod mými Mistry a vedou svoje vlastní kluby. Jsem pyšný, že jsem to prostě dokázal a předal dalším lidem…

Bojovému umění jsem věnoval (zatím) více než 43 let a jako „duchovní“ otec JKD v ČR jsem stále v kontaktu s mými žáky. Této oblasti se hodlám věnovat i nadále!

Více informací o Jeet Kune Do najdete na jediném oficiální webu v ČR.

Moje aktuální motto:„Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky!“

PS: Jsem ten, který donesl JKD (Jeet Kune Do) do ČR a jsem na to hrdý. Studuji a trénuji bojové umění již 43 let a JKD je ten ideální bojový systém pro kohokoliv… Nikdy jsem neustoupil a budu bojovat za svobodu všemi prostředky, které mám k dispozici.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
error: Obsah je chráněný!